Scenariji razvoja Slovenije do leta 2035: Trendi in priložnosti v času podnebnih sprememb

Projekt vodi Služba Vlade RS za razvoj s pomočjo mednarodnega svetovalnega podjetja Scenario Development. Njegov namen je začeti z iskanjem odgovora na vprašanje, ali in kako lahko Slovenija (p)ostane družba blagostanja v smislu izzivov in priložnosti, ki so posledica podnebnih sprememb. Na podlagi teh odgovorov želimo oblikovati nove temelje za krovne strateške usmeritve in dokumente do leta 2035, pa tudi usmeritve in podlage za strateške sektorske in medsektorske dokumente, ki bi se medsebojno podpirali in omogočali sinergijske učinke.

Proces oblikovanja scenarijev temelji na dialogu in izmenjavi informacij. Udeleženci v njem ustvarijo vrsto različnih alternativnih prihodnosti, na katere lahko odreagira družba oziroma bodoči voditelji in ki pomagajo pri tem, da ustvarjamo boljšo prihodnost za vse. Prihodnosti ne moremo predvideti, boljše razumevanje trenutne realnosti in možnih scenarijev prihodnosti bodo pomagali pri sprejemanju boljših današnjih odločitev v sedanjosti, ki bodo imeli trajne učinke. Več podatkov o projektu in procesu lahko je predstavljenih v opisu projekta.

Ta blog je namenjen temu, da omogočimo dialog z vsemi zainteresiranimi za sodelovanje v procesu oblikovanja scenarijev in tako z nami delite svoje poglede na kritične in strukturne elemente za katere menite, da so pomembni pri naših predstavah o sedanjosti in prihodnosti in so seveda povezani z obravnavano tematiko.

Če želite imeti aktivno vlogo, lahko do 13. junija odgovorite na osem vprašanj. Relevantne odgovore pa bosta strokovnjaka podjetja Scenario Development vključila v osnutek dokumenta, ki ga bodo verificirali zunanji strokovnjaki, končen rezultat pa bo predstavljen ključnim politikom in odločevalcem.

Kontaktni podatki za dodatne informacije v zvezi s projektom so navedeni v opisu projekta.

Video z novo predstavitvijo Ala Gora

V svoji novi predstavitvi Al Gore govori o tem, da se posledice podnebnih sprememb dogajajo celo hitreje, kot so še nedavno predvidevali znanstveniki. Za ukrepanje je potrebna politična volja, sredstva s katerimi bodo "besede meso postale" in spremembe v našem vsakodnevnem življenju.

Društvo planet Zemlja - Predlog dopolnitve podnebno energetskega paketa

Predstavniki Društva Planet Zemlja bodo danes na predstavništvih Evropske komisije in Evropskega parlamenta v Ljubljani predali pismo s pobudo za dopolnitev podnebno energetskega paketa, namenjeno Predsednikoma Evropske komisije in Evropskega Parlamenta: Jose Manuel Barossu in Hansu Gertu Potteringu.

Predlog se loteva problematike zmanjševanja celotnega spektra obremenjevanja okolja na način, da omejuje možnost oglaševanja in promocije vseh izdelkov na tržiščih - Evropske Unije na tiste, ki po štirih ključnih kriterijih obremenjevanja okolja ne presegajo predhodnih ali konkurenčnih in vsaj po enem od teh kriterijev manj obremenjujejo okolje od konkurenčnih ali predhodnih.

Ključni štirje kriteriji, po katerih bi se določala možnost oglaševanja in promocije izdelkov so:
- količina energije, ki je bila porabljena v procesu izdelave;
- količina nerecikliranih materialov, ki so bili porabljeni v procesu izdelave;
- poraba energije, emisije, odpadki in drugo obremenjevanje okolja v času njihove življenjske dobe;
- količina materialov, ki obremenijo okolje po koncu njihove življenjske dobe in energija potrebna za njihovo razgradnjo.

V društvu Planet Zemlja so prepričani, da bi tovrsten ukrep trajno zagotovil pospešen razvoj gospodarstva v smeri izrazitega zmanjševanja obremenjevanja okolja, hkrati pa omogočal "samoregulacijo" trga, saj bi vsak novi izdelek zvišal prag za naslednjega ali konkurenčnega.
Širšo obrazložitev predloga lahko preberete na www.planet-zemlja.org

Podnebne spremembe lahko sprožijo val beguncev v južni Aziji

Novo poročilo mednarodne okoljske organizacije Greenpeace z naslovom: Blue Alert, Climate Migrants in South Asia, opozarja, da v primeru neukrepanja glede podnebnih sprememb, lahko posledice dviga temperatur med 4 - 5 °C, sprožijo val beguncev iz Indije, Pakistana in Bangladeša.

Val beguncev ne bodo sprožil le dvig morske gladine. Problem bodo tudi poplave in škode neurij, erozija, vdor slane vode, naraščajoča gladina podzemnih voda. Zaradi tega se bo poslabšal dostop do obdelovalne zemlje, kar bo spodkopalo osnovo za preživetje, pa tudi izgube habitatov.

V organizaciji Greenpeace so začeli tudi s kampanjo ‘Blue Alert’ v 5 najbolj ranljivih indijskih mestih: Kolkata, Mumbaj, Chennai, Kochi in Goa. Z njo želijo prebivalcem teh mest predstaviti probleme, s katerimi se bodo soočali, če njihova vlada ne bo nemudoma ukrepala.

Velika Britanija na poti k doseganju zavez iz kjotskega protokola

Okvirni podatki za Veliko Britanijo kažejo, da so se emisije toplogrednih plinov v lanskem letu zmanšale za 2 % glede na leto 2006. Prav tako so se za približno 2 % zmanjšale tudi emisije CO2. To zmanjšanje je v veliki meri posledica zamenjave goriva (s premoga na plin) pri proizvodnji električne energije, zmanjšala pa se je tudi poraba fosilnih goriv v gospodinjstvih in industriji.

Vlada si bo prizadevala za razvoj trga z CO2 in bo spodbujala razvoj nizkoogljičnih tehnologij, ob tem pa si bo prizadevala za to, da bomo dosegli mednarodni sporazum za cilje na globalni ravni.

IEA poziva k odpravi tržnih ovir za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb

Glede na rezultate poročila, je energetska učinkovitost stroškovno najbolj učinkovit ukrep za doseganje treh največjih izzivov, povezanih z rabo energije: večja varnost preskrbe, zmanjševanje stroškov, manjše obremenjevanje okolja.

Trenutno so zgradbe odgovorne za več kot 40 % primarne rabe energije v svetu in prispeva 24 % k svetovnim emisijam CO2. Potencial koristi energetske učinkovitosti pa je, ne glede na dokazano stroškovno učinkovitost, neizkoriščen potencial v gradbeništvu, predvsem zaradi tržnih ovir. Taka trditev avtorjev temelji na primerih iz Francije, Velike Britanije, Nemčije, Japonske.

Relevantna tema za Slovenijo.
Za navdih, kako se lahko lotimo arhitekture, v duhu zmanjševanja okoljskega odtisa zgradbe, pa si poglejte spletno stran BedZed
ali pa pokukajte, kaj delajo z lesom pri naših sosedih, v Avstriji.

Ledeniki se talijo najhitreje v zadnjih 5000 letih

Tale prispevek v elektronski izdaji revije The Gurardian berem za lahko noč. Hm?
Članek govori o poročilu znanstvenikov organizacije World Glacier Monitoring Service, ki so spremljali stanje 30 ledenikov na svetu. Številke za leto 2006, kažejo do sedaj največje izgube v "masi" ledenikov.

To da se zdaj resnično spopadamo s katastrofo je v svojem uvodnem nagovoru na Japonskem v Chibi, kjer je potekalo srečanje
"G8 Gleneagles Dialogue on Climate Change, Clean Energy and Sustainable Development" omenil Tony Blair. Če glede podnebnih sprememb ne bomo ukrepali zdaj, bo to izredno neodgovorno in za to ne bo mogoče najti opravičila. Po njegovem ne moremo več govoriti o prilagajanju ampak o preoblikovanju narave ekonomij in družb z vidika porabe in emisij ogljika. Brez skupne dogovorjene akcije na globalni ravni, take vrste revolucije verjetno ne bo.

Podnebno energetski paket čez prvo oviro

Voditelji držav članic EU bodo skušali doseči politični dogovor o podnebno energetskem paketu do konca tega leta. V začetku leta 2009, pa bo treba začeti dogovor iskati z Evropskim parlamentom, kjer so pripravljeni pospešiti postopek njegovega sprejemanja paketa. K temu je pozval tudi predsednik EP Hans-Gert Poettering. S tem bi imela EU močnejšo pogajalsko pozicijo v pogajanjih za doseganje post kjotskega sporazuma.

Do sprejetega dogovora pa so kritični predstavniki okoljskih nevladnih organizacij, ki so prepričani, da bi se morali vodje držav članic EU zavzeti za ambicioznejše cilje, vsaj 30 % zmanjšanje emisij CO2 do leta 2020.

V povezavi podnebnih sprememb, v kontekstu trajnostnega razvoja je animiva vsebina odprtega pisma treh velikih evropskih platform s katerim so pozvali voditelje držav članic EU, da se zavzamejo za strožje cilje glede zmanjševanja emisij CO2. Taka zaveza je po njihovem mnenju v skladu s cilji prenovljene Strategije trajnostnega razvoja EU, saj investicije v energetsko učinkovitost lahko prispevajo k ustvarjanju novih delovnih mest in imajo poleg pozitivnega okoljskega učinka, pozitiven vpliv na socialni in ekonomski razvojni vidik. Energetske politike morajo biti oblikovane tako, da bodo vsebovale vidike socialne kohezije in cilje varstva okolja, na primer zelena gradnja socialnih stanovanj, investicije v javni promet lahko zmanjšajo rabo energije in hkrati vplivajo povečanje blagostanja.

Predstavniki teh krovnih organizacij so voditelje držav članic pozvali tudi k bolj strukturiranemu civilnemu in socialnemu dialogu pri oblikovanju politik za boj proti podnebnim spremembam.

Podnebne spremembe niso fiksna ideja nekaj fanatičnih posameznikov, ampak so tukaj. Znaki so nedvoumni in neodgovorno bi bilo zatiskati si oči pred tem. Sprejete zaveze so eno. Po navadi pa je še težja naloga njihovo izvajanje. Ta teden smo bili priča vremenskim ujmam na severu Evrope. Škoda je velika. Denar za sanacijo se vedno kje najde. Kaj pa za preventivo? Potrebujemo hitro mobilizacijo vseh razpoložljivih virov, finančnih, človeških, intelektualnih...

Več si lahko preberete na naslednjih povezavah:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/7293436.stm
http://www.foeeurope.org/press/2008/Mar14_Climate_change_EU_misses_chance_to_act.html

Ledenik Viedma v Patagoniji lahko izgine v 60 letih

Znanstveniki navajajo, da bi agentinski ledenik Viedma, ki leži v južni provinci Santa Cruz lahko do konca tega stoletja izginil, če se tak trend taljenja nadaljuje.

Oglejte si kratek video.

"Mind mapping"

Glede malih korakov, ki ji lahko storimo, da zmanjšamo svoj okoljski odtis, bolj natančno svoj "podnebni odtis". Poglejte ta miselni vzorec.

Našla ga je Gaja.

Predlog zakon o TNP na 8. seji Sveta za trajnostni razvoj

Iz razprave o predlogu Zakona o Triglavskem narodnem parku je bilo mogoče jasno ugotoviti, kako zelo pri nas potrebujemo srateški pristop k razvojnemu načrtovanju in kako težko je sprejeti definicijo razvoja, ki bi bila sprejemljiva za vse. Presenetilo je jasno izraženo stališče predstavnikov Koalicije NVO za Triglavski narodni park in občin, ki ga lahko pravzaprav povzamemo tako, da moramo naravne danosti, ki jih to območje nudi, oblikovati in jih trgu ponuditi kot visokokakovostni »produkt«. Seveda je izziv za doseganje tega dvojni: kako ohraniti in s časom celo povečati kakovost tega območja (da bo njegova tržna vrednost rasla) in kako prebivalcem tega območja zagotoviti kakovostne in prijazne bivanjske pogoje in možnost za razvoj. Odgovore bomo skušali najti tudi s pomočjo sekretariata Sveta za trajnostni razvoj.

Ključno pri iskanj soglasja bo tudi stališče Ministrstva za finance, ki bo morda financiranje teh dejavnosti le prepoznalo kot "kapitalske vložke" v t.i. javno dobro, ki se bodo v bljižnji prihodnosti vrnili v integralni proračun.

Podnebno energetski paket

Evropska komisija je 23. januarja 2008 objavila težko pričakovan Podnebno energetski paket, ki vsebuje več dokumentov in sicer: direktivo o shemi trgovanja z izpusti toplogrednih plinov (ETS), odločbo o delitvi prispevka med članicami EU za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za sektorje izven ETS, direktivo o OVE skupaj z delitvijo prispevka med državami članicami za obnovljive vire ter direktivo o zajemanju in shranjevanju CO2. V paketu pa je tudi odločba o reviziji kodeksa o državnih pomočeh za okoljske namene. Ta dosje je ena od ključnih prioritet slovenskega predsedovanja.

Kljub ambicioznim ciljem, pa so predvsem predstavniki nevladnih organizacij mnenja, da bi morala Evropska unija ciljati še višje. Ena od najbolj spornih točk predlaganega sklopa dokumenta so biogoriva oziroma sprejem podcilja, za 10 % deležu biogoriv v prometnem sektorju. Poleg tega se postavljajo vprašanja tudi o smotrnosti investicij v tehnologijc zajemanja in shranjevanja CO2. Predstavniki slovenskih nevladnih organizacij menijo, da Evropska komisija za naši državi ni postavila dovolj ambicioznih ciljev glede zmanjševanja izpustov CO2, saj menijo, da na tak način slovensko gospodarstvo ne bo imelo dovolj močnih spodbud za prehod v nizko-ogljično gospodarstvo.

Predlog Zakona o Triglavskem narodnem parku

V začetku februarja se je zaključil postopek zbiranja pripomb na predlog Zakona o Triglavskem narodnem parku, ki naletel na precej buren odziv in kritike. Na predlagano besedilo so se odzvali tudi predstavniki Koalicije za Triglavski narodni park, ki menijo, da je predlagano besedilo neustrezno in neprimerno za nadaljno objavo. Predlog besedila in različne poglede nanj bodo predvidoma obravnavali tudi člani Sveta za trajnostni razvoj na 8. seji, ki bo slicanana za 11. marca 2008, ob 14.30.

Nacionalni akcijski načrt za energetsko učinkovitost 2008 - 2016

Vlada RS je konec januarja 2008 sprejela Nacionalni akcijski načrt za energetsko učinkovitost za obdobje 2008 - 2016 s katerim je izpolnila zahteve EU, da do leta 2016 doseže 9 % prihranka končne energije. Prihranki bodo doseženi z raznimi sektorsko specifičnimi ter horizontalnimi in večsektorskimi ukrepi v vseh sektorjih (gospodinjstva, široka raba, industrija in promet). Izvajanje tega programa je izziv predvsem z vidika zmanjševanja t.i. implementacijskega deficita pri izvajanju Resolucije o Nacionalnem energetskem programu (ReNEP), pomemben vidik uspeha pri doseganju ciljev pa bo tudi zagotavljanje finančnih virov za izvajanje predvidenih ukrepov, saj program finančno še ni v celoti pokrit. Dokument bodo predstavniki MOP predstavili na 8. seji Sveta za trajnostni razvoj, ki bo slicanana za 11. marca 2008, ob 14.30.

V Veliki Britaniji bodo upoštevali ceno emisij CO2 pri sprejemanju političnih odločitev

Britanski premier Gordon Brown je decembra lani sprejel odločitev, da bodo morali britanski ministri v prihodnje pri oblikovanju politik in investicij povezanih s prometom, gradnjo, načrtovanjem in energijo, upoštevati resnične ekonomske stroške podnebnih sprememb. Tako želijo vplivati na oblikovanje odločitev za naslednjih 30 let.

Vladni ekonomisti so že določili višino "senčne cene ogljike", ki predstavlja družbeni strošek okoljske škode za vsako leto do leta 2050. Za leto 2007 je ta znašala 27 GBP/tono, leta 2050 pa bo znašala 59,60 GBP. Vrednosti so izračunali po metodologiji, ki zagotavlja, da bo vlada dosegla svoj glavni politični cilj - stabilizirati emisije CO2 med 450 in 550 ppm. To je v skladu s priporočili sir Nicholasa Sterna, ki je v svojem poročilu ugotovil, da je ukrepanje zdaj, cenejše od cene podnebnih sprememb, ki jih bodo morali plačati zanamci.


vir:http://www.guardian.co.uk/environment/

V Veliki Britaniji so najstniki pripravljeni podpreti radikalne ukrepe za rešitev planeta

Rezultati nove študije, ki jo je v Veliki Britaniji izvedla organizacija Future Foundation kažejo, da je vsak osmi mladostnik (16 - 19 let) pripravljen podpreti prepoved letalskega potovanja za neslužbene namene, vsak deseti pa bi podprl prepoved uporabe osebnih avtomobilov, če se bi problem podnebnih sprememb povečeval.

Skoraj 10 % vprašanih bi bilo pripravljeno sodelovati v gverilskih akcijah okoljevarstvenih skupin.

Predvsem dekleta, ki so okoljsko ozaveščena so razvile celo vrsto najstniških negotovosti: "zeleni strah", ki ga definirajo kot strah glede posameznikove ekološke kredibilnosti. Nekateri anketirani pa so izjavili, da okoljska ozaveščenost vpliva celo na izbiro prijateljev in partnerjev.